Home / Microcontrollers / PIC16F18176-I/MP
PIC16F18176-I/MP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18176-I/MP
Package:
40-QFN (5x5)
Description:
28KB FLASH, 2KB RAM, 128B EEPROM
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 58x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V