Home / Microcontrollers / PIC16F18176-I/PT
PIC16F18176-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18176-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
28KB FLASH, 2KB RAM, 128B EEPROM
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 58x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V