PIC16F1823-E/SL
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1823-E/SL
Package:
14-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 627
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1823
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V