PIC16F1827-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1827-I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package Tube
RAM Size 384 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1827
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V