Home / Microcontrollers / PIC16F18325T-I/SL
PIC16F18325T-I/SL
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18325T-I/SL
Package:
14-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 16266
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18325
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V