Home / Microcontrollers / PIC16F18344T-I/SS
PIC16F18344T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18344T-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18344
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V