Home / Microcontrollers / PIC16F18426-I/ML
PIC16F18426-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18426-I/ML
Package:
16-QFN (4x4)
Description:
28KB, 2KB RAM, 2XPWMS, COMPARATO
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 11x12b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V