Home / Microcontrollers / PIC16F18856-I/MV
PIC16F18856-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18856-I/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18856
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V