Home / Microcontrollers / PIC16F18876-E/ML
PIC16F18876-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18876-E/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18876
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V