Home / Microcontrollers / PIC16F19176T-I/MV
PIC16F19176T-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16F19176T-I/MV
Package:
40-UQFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 31x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F19176
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V