Home / Microcontrollers / PIC16F19185-E/MV
PIC16F19185-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16F19185-E/MV
Package:
48-UQFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 48UQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 43
Core Processor PIC
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 39x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F19185
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V