Home / Microcontrollers / PIC16F19196-I/MR
PIC16F19196-I/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC16F19196-I/MR
Package:
64-QFN (9x9)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 430
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 59
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 45x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F19196
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V