PIC16F506-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F506-I/P
Package:
14-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 67 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F506
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V