PIC16F526-E/MG
Microchip Technology
Product No:
PIC16F526-E/MG
Package:
16-QFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 435
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 67 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 3x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F526
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V