PIC16F526T-I/SL
Microchip Technology
Product No:
PIC16F526T-I/SL
Package:
14-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 67 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 3x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F526
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V