PIC16F527-E/GZ
Microchip Technology
Product No:
PIC16F527-E/GZ
Package:
20-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 68 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 64 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F527
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V