PIC16F54-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F54-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1055
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 25 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F54
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V