PIC16F59T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F59T-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 44TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1523
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 134 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F59
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V