PIC16F72-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F72-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F72
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V