PIC16F721-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F721-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F721
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V