PIC16F722-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F722-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 458
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 11x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F722
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V