PIC16F74-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F74-I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 781
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 192 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F74
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V