PIC16F753-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F753-E/ML
Package:
16-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F753
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V