PIC16F767-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F767-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 368 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F767
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V