PIC16F767T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F767T-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 368 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F767
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V