Home / Microcontrollers / PIC16F83T-10I/SO
PIC16F83T-10I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F83T-10I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 36 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 64 x 8
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F83
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V