PIC16F84A-04/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F84A-04/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 302
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 68 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 64 x 8
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F84
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V