Home / Microcontrollers / PIC16F84A-04I/SO
PIC16F84A-04I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F84A-04I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 68 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 64 x 8
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F84
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V