PIC16F870T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F870T-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 64 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F870
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V