PIC16F873-04/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F873-04/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F873
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V