PIC16F873-04/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F873-04/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2204
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F873
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V