Home / Microcontrollers / PIC16F873-10E/SP
PIC16F873-10E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F873-10E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F873
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V