PIC16F874-10E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F874-10E/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V