PIC16F874-20/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F874-20/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tray
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Obsolete
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V