PIC16F874-20I/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16F874-20I/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 187
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Processor PIC
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Active
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V