Home / Microcontrollers / PIC16F874T-10E/PQ
PIC16F874T-10E/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC16F874T-10E/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-MQFP (10x10)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-QFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F874
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V