PIC16F877A-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16F877A-E/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 105
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tray
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F877
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V