PIC16F877T-04/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16F877T-04/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 385
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Processor PIC
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F877
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V