PIC16F88-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F88-E/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 368 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F88
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V