PIC16F914T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F914T-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F914
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V