Home / Microcontrollers / PIC16HV785T-I/ML
PIC16HV785T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16HV785T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
20-QFN (4x4)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 14x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16HV785
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V