Home / Microcontrollers / PIC16LF1454-E/ST
PIC16LF1454-E/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1454-E/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 8
Core Processor PIC
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1454
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V