PIC16LF1455-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1455-E/P
Package:
14-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 8
Core Processor PIC
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1455
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V