Home / Microcontrollers / PIC16LF1503-I/MV
PIC16LF1503-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1503-I/MV
Package:
16-UQFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1503
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-UQFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V