Home / Microcontrollers / PIC16LF1503T-E/MVC10
PIC16LF1503T-E/MVC10
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1503T-E/MVC10
Package:
16-UQFN (3x3)
Description:
IC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Bulk
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-UFQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b SAR; D/A 1x5b
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 16-UQFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V