Home / Microcontrollers / PIC16LF1507-E/ML
PIC16LF1507-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1507-E/ML
Package:
20-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1507
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V