Home / Microcontrollers / PIC16LF1513T-I/SO
PIC16LF1513T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1513T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1513
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V