Home / Microcontrollers / PIC16LF1516T-I/MV
PIC16LF1516T-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1516T-I/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Processor PIC
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1516
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V