Home / Microcontrollers / PIC16LF1526-I/PT
PIC16LF1526-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1526-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tray
RAM Size 768 x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 30x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF1526
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V