Home / Microcontrollers / PIC16LF15385T-I/MV
PIC16LF15385T-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF15385T-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
48-UQFN (6x6)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 48UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 224 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 44
Core Processor PIC
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 43x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16LF15385
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V